HUS yhtymähallitus teki 12.1. merkittävän päätöksen tekonivelpotilaiden hoitoonpääsyn edistämiseksi. HUS perustaa oman yliopistosairaalatasoista hoitoa tarjoavan tekonivelsairaalan Helsinkiin. Tekonivelsairaala Orton keskittyy lonkan ja polven tekonivelleikkauksiin ja sen toiminnan on tarkoitus alkaa 1.4.2026.
Pisimmät hoitojonot ja haasteet hoitojonojen purkamisessa ovat tällä hetkellä tekonivelleikkauksia odottavilla potilailla, joista merkittävä osa on odottanut leikkausta yli lain salliman kuuden kuukauden. Hus pystyy tällä hetkellä tuottamaan vain 54% siihen kohdistuvasta tekonivelortopedian kysynnästä. Ulkoistusten ja valinnanvapauden kustannukset ovat HUSille merkittävät. Aikaisemmat ulkoistukset ovat aiheuttaneet myös ammattitaitoisen henkilöstön siirtymistä pois HUSista. Tekonivelkirurgiaa on yritetty saattaa lain mukaiselle ja kilpailukykyiselle tasolle jo kymmenen vuoden ajan.
Pirkanmaalla tekonivelleikkaukset toteutetaan yhtiöpohjaisessa tekonivelsairaala Coxassa. Toiminta Coxassa on tehokasta ja siellä toteutetaan yli kaksi kertaa enemmän tekonivelleikkauksia kuin HUSissa samalla leikkaussalimäärällä. Tämä selittyy mm. sillä, että vain elektiivisiin tekonivelleikkauksiin keskittyvä yhtiö on onnistunut kehittämään leikkaustoiminnan prosessit erittäin tehokkaiksi. Tästä me voimme ottaa oppia.
HUS omistaa yksityissairaala Ortonin, joka tuottaa pääasiallisesti ortopedisia leikkauksia. Ortonin tekonivelkirurgian osaaminen otetaan nyt vahvemmin julkisen terveydenhuollon käyttöön. Orton muutetaan sidosyksiköksi ja yhtiö alkaa tuottaa palveluita HUSin tekonivelpotilaille. Tavoitteena on siirtää kaikki tekonivelleikkaukset vaiheittain vuoteen 2028 mennessä Tekonivelsairaala Ortoniin. Vapautuvat salit (yhteensä n. 9 salia, joista 5 Peijaksessa, 2 Lohjalla, 1 Hyvinkäällä ja 1 Porvoossa) hyödynnetään muuhun kirurgiaan ja tästä on jo selkeät suunnitelmat. Orton siirtyy siis osaksi julkisen terveydenhuollon järjestelmää ja tuleva Tekonivelsairaala Orton parantaa tekonivelleikkausten saatavuutta.
Tekonivelpotilaiden hoitoonpääsy on ollut HUSin alueella erittäin heikolla tolalla jo vuosia. Tämä on kaivattu muutos, jonka tavoitteena on hyvä ja oikea-aikainen hoito.
Aino Laine
HUS yhtymähallituksen varapuheenjohtaja,
aluevaltuutettu Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue

Vastaa