Länsi-Uusimaa

Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue muodostuu Uudenmaan maakuntaan kuuluvista Espoon, Hangon, Inkoon, Karkkilan, Kauniaisten, Kirkkonummen, Lohjan, Raaseporin, Siuntion ja Vihdin kunnista.

Länsi-Uudenmaan Demareiden Facebook sivut löydät täältä

LUOTTAMUSHENKILÖT:

SDP aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja Joona Räsänen, Lohja

Sini Felipe, Kirkkonummi

Maria Guzenina, Espoo

Eeva Hiila, Vihti

Liisa Kivekäs, Espoo

Elina Kokko, Espoo

Maaret Laine, Lohja

Aino Laine, Espoo

Helena Marttila, Espoo

Petra Nummelin, Raasepori

Taru Salovaara, Espoo

Markku  Sistonen, Espoo

Johanna Värmälä, Espoo

Valtuuston puheenjohtajisto 

3. varapuheenjohtaja Maria Guzenina (1. puolikas) (Espoo)

Aluehallitus 

  1. varapuheenjohtaja Joona Räsänen (1. puolikas) (Lohja)
  1. varapuheenjohtaja Maria Guzenina (2.puolikas) (Espoo)

jäsen Liisa Kivekäs (1. puolikas) (Espoo)

jäsen Petra Baarman (1. puolikas) (Raasepori)

jäsen Johanna Värmälä (2. puolikas) (Espoo)

varajäsen Helena Marttila (Espoo)

varajäsen Juri Aaltonen (Espoo)

varajäsen Johanna Värmälä (1. puolikas) (Espoo)

varajäsen Petra Baarman (2.puolikas) (Raasepori)

Yksilöasioiden jaosto 

puheenjohtaja Taru Salovaara (1. puolikas) (Espoo)

puheenjohtaja Liisa Kivekäs (2.puolikas) (Espoo)

jäsen Mats Lagerstam (1. puolikas) (Raasepori)

jäsen Marko Kivihalme (2.puolikas) (Vihti)

varajäsen Liisa Kivekäs (1. puolikas) (Espoo)

varajäsen Taru Salovaara (2.puolikas) (Espoo)

varajäsen Marko Kivihalme (Vihti)

varajäsen Mats Lagerstam (Raasepori)

Tarkastuslautakunta 

jäsen Aulikki Pentikäinen (1. puolikas) (Espoo)

jäsen Aila Pääkkö (2.puolikas) (Hanko)

varajäsen Marianne Boström (Karkkila)

Aluevaalilautakunta 

puheenjohtaja Mika Hentunen (Espoo)

Kansalliskielilautakunta 

jäsen Viveca Lahti (Kirkkonummi)

jäsen Heidi Åkerfelt (Karjaa)

jäsen John Liljelund (Espoo)

varajäsen Monica Fagerholm (Raasepori)

varajäsen Seppo Lintuluoto (Raasepori)

varajäsen Nina Wessberg (Karjaa)

Palvelu- ja resurssilautakunta 

jäsen Sini Felipe (1. puolikas)  (Kirkkonummi)

jäsen Aino Laine (2.puolikas) (Espoo)

jäsen Juri Aaltonen (1. puolikas) (Espoo)

jäsen Ari Harinen (2.puolikas) (Kirkkonummi)

varajäsen Aino Laine (1. puolikas)  (Espoo)

varajäsen Niina Holmström (2.puolikas) (Inkoo)

varajäsen Jorma Nousiainen (Hanko)

Tulevaisuus- ja kehittämislautakunta 

puheenjohtaja Eeva Hiila (1. puolikas) (Vihti)

puheenjohtaja Maaret Laine (2.puolikas) (Lohja)

jäsen Elina Lehtonen (1. puolikas) (Espoo)  

jäsen Mervi Lahtinen (2.puolikas) (Siuntio)

varajäsen Leena Saari (1. puolikas)  (Lohja)

varajäsen Birgitta Kuosmanen (2. puolikas) (Lohja)

varajäsen Anja Jaatinen (1. puolikas) (Espoo)

varajäsen Minna Aitola (2.puolikas) (Kauniainen)

Valmius- ja turvallisuuslautakunta 

jäsen Pentti Pulkkinen (1. puolikas) (Vihti)

jäsen Petri Kajander (2.puolikas) (Karjaa)

jäsen Kristian Parviainen (1. puolikas) (Siuntio)

jäsen Sami Laine (2.puolikas) (Hanko)

jäsen Lauri Hietanen (1. puolikas) (Espoo) 

jäsen Antti Vuolanne (2.puolikas) (Espoo)

varajäsen Jarmo Aho (Lohja)

varajäsen Krister Lindström (Raasepori)

varajäsen Raimo Helén (Espoo)

Valtuustoryhmän puheenjohtajisto 

puheenjohtaja Joona Räsänen (Lohja)

1. varapuheenjohtaja Liisa Kivekäs (Espoo)

2. varapuheenjohtaja Petra Baarman (Raasepori)