Demareiden aloitteellisuus edistää Siuntion palveluja

Kirjoittaja:

Julkaistu:

Länsi-Uudenmaan aluehallitusryhmä. Elina Kokko, Johanna Värmälä ja Pekka Räsänen

Siuntiossa tulee olla jatkossakin terveys- ja sosiaalipalveluja, toteaa aluehallituksen 1.vpj Johanna Värmälä (sd.)

”On tärkeää, että viime syksyn linjaus sosiaalipalveluista toteutuu ja myös kyseisille palveluille on tilat tulevaisuudessakin” Värmälä lisää.

Aluehallituksen piti päättää maaliskuun kokouksessaan Siuntion lähiterveysaseman hankesuunnitelmasta. Esittelijä veti ehdotuksensa pois listalta.

Aluehallitukselle esitettiin, että Siuntion uudelle lähiterveysasemalle sijoittuisivat lääkäri- ja hoitajavastaanotto, kotihoito, ikääntyneiden kuntouttava päivätoiminta, fysioterapia ja apuvälineiden noutopiste. Esityksen mukaan Siuntiossa olevissa nykyisissä tiloissaan jatkavat suun terveydenhuolto, neuvola, sosiaalipalvelut.

Demareiden mielestä on tärkeää varautua sosiaalipalvelujen sijoittamiseen uuteen lähiterveysasemarakennukseen ja siten, että hankesuunnitelmassa mainituille palveluille tarkoitettujen tilojen määrää ei heikennettäisi. Tällä hetkellä sosiaalipalvelut toimivat Siuntion kunnalta vuokratuissa tiloissa.

Esityksessä tulee huomioida myös asukasmäärän kehittyminen.

”Ainakin Tilastokeskuksen tietojen perusteella asukasmäärä tulee kasvamaan, ei vähenemään kuten aluehallitukselle esitettiin”, toteaa aluehallituksen jäsen Elina Kokko (sd.).

”Lisäksi haluamme edistää sote-uudistuksen perusperiaatetta, jonka mukaan palveluja saa niin sanotusti ”yhdeltä luukulta”, toteaa aluehallituksen jäsen Pekka Räsänen (sd.).

Länsi-Uudenmaan aluehallituksen demarit kiittävät erityisesti Siuntion demareita, jotka ovat omalta osaltaan toimineet aktiivisesti kuntansa palvelujen edistämisessä.

”Kuntien asukkaiden näkemyksillä on merkitystä, kun on kyse heidän kunnassaan tarjottavista palveluista”, Värmälä kiteyttää.  

Lisätietoja:

Johanna Värmälä p.050 5927619

Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen aluevaltuutettu,

aluehallituksen 1. vpj