Eduskuntavaalit

16:12

Eduskuntavaalit järjestetään sunnuntaina 14.4.2019. Vaaleissa valitaan kansanedustajat eduskuntaan vaalikaudelle 2019–2023.

 

Uudenmaan sosialidemokraatit ry:n kevätpiirikokous vahvisti kokouksessaan 28.4.2018 jäsenvaalin tuloksen kansanedustajaehdokkaista.

Kokous valitsi 27 eniten jäsenvaalissa ääniä saanutta kansanedustajaehdokkaiksi. Uudeltamaalta valitaan 36 kansanedustajaa. Loput ehdokkaat asettaa Uudenmaan piirihallitus sekä SDP:n ruotsinkielinen piiri FSD.

Listan nuorin ehdokas on 22-vuotias Markus Myllyniemi Kirkkonummelta ja vanhin Kimmo Kiljunen 66 vuotta Vantaalta.

Ehdokkaiden keski-ikä on 44,7 vuotta. Ehdokkaista 14 oli ehdolla vuoden 2015 eduskuntavaaleissa ja 13 on uusia.

 

Ehdokkaat jäsenvaalijärjestyksessä:

Kuva Ehdokkaan nimi Arvo/ammatti Ikä Paikkakunta
   Lindtman Antti Kansanedustaja 35 Vantaa
   Harakka Timo Kansanedustaja, toimittaja 55 Helsinki
   Rinne Antti Kansanedustaja 55 Mäntsälä
   Guzenina Maria Kansanedustaja 49 Espoo
   Räsänen Joona Kansanedustaja 31 Lohja
   Tahvanainen Säde Erityisluokanopettaja 45 Vantaa
   Peltonen Eemeli Eduskunta-avustaja 23 Järvenpää
   Kähärä Sirkka-Liisa Sairaanhoitaja (AMK), projektisuunnittelija 53 Vantaa
   Kiljunen Kimmo Valtiotieteen tohtori 66 Vantaa
   Karjalainen Anne Rehtori 47 Kerava
   Kukkola Jussi Järjestöasiantuntija, Tradenomi (AMK) 24 Hyvinkää
   Mäkinen Emmi Viestintäyksikön assistentti 41 Järvenpää
   Värmälä Johanna Sairaanhoitaja (YAMK), erityisasiantuntija 47 Espoo
 Ryynänen Sami Pääluottamusmies 38 Porvoo
   Eklund Tarja Leipomotyöntekijä 61 Vantaa
   Kaukola Ulla Lehtori, fil.maist 54 Vantaa
   Kalhori Veronica Filosofian tohtori, eduskunta-avustaja 33 Espoo
   Aaltonen Juri Ammattiliiton puheenjohtaja, oikeustieteen lisensiaatti 49 Espoo
   Puoskari Pentti Filosofian tohtori, valtiotieteen tohtori 65 Vantaa
   Myllyniemi Markus Filosofian ylioppilas 22 Kirkkonummi
   Ali Habiba Asioimistulkki, projektikoordinaattori 31 Espoo
   Pahlman Irma Oikeustieteen tohtori, varatuomari 60 Hyvinkää
   Aronen Erkki Työnjohtaja 39 Vihti
   Abdi Faysal Pankkineuvoja 33 Vantaa
   Lepolahti Harri Varanotaari 53 Nurmijärvi
   Hannus Daniel Pääluottamusmies 40 Loviisa
   Sistonen Markku Liikuntapalvelupäällikkö 59 Espoo