Eduskuntavaalit

16:12

Eduskuntavaalit järjestetään sunnuntaina 14.4.2019.

Vaaleissa valitaan kansanedustajat eduskuntaan vaalikaudelle 2019–2023.

 

Uudeltamaalta valitaan 36 kansanedustajaa. Uudenmaan Sosialidemokraatit ry on nimennyt 31 kansanedustajaehdokasta ja ehdokaslistaa täydennetään säännöllisin väliajoin.

Listan nuorin ehdokas on 22-vuotias Markus Myllyniemi Kirkkonummelta ja vanhin Kimmo Kiljunen 67 vuotta Vantaalta.

 

Ehdokkaat vaalijärjestyksessä:

 

Kuva Ehdokkaan nimi Arvo/ammatti Ikä Paikkakunta
   Lindtman Antti Kansanedustaja 36 Vantaa
   Harakka Timo Kansanedustaja, toimittaja 55 Helsinki
   Rinne Antti Kansanedustaja 55 Mäntsälä
   Guzenina Maria Kansanedustaja 49 Espoo
   Räsänen Joona Kansanedustaja 31 Lohja
   Tahvanainen Säde Erityisluokanopettaja 46 Vantaa
   Peltonen Eemeli Eduskunta-avustaja 24 Järvenpää
   Kähärä Sirkka-Liisa Sairaanhoitaja (AMK), projektisuunnittelija 53 Vantaa
   Kiljunen Kimmo Valtiotieteen tohtori 67 Vantaa
   Karjalainen Anne Rehtori 48 Kerava
   Kukkola Jussi Järjestöasiantuntija, Tradenomi (AMK) 24 Hyvinkää
   Mäkinen Emmi Viestintäyksikön assistentti 42 Järvenpää
   Värmälä Johanna Sairaanhoitaja (YAMK), erityisasiantuntija 47 Espoo
 Ryynänen Sami Pääluottamusmies 39 Porvoo
   Eklund Tarja Leipomotyöntekijä 61 Vantaa
   Kaukola Ulla Lehtori, fil.maist 55 Vantaa
   Kalhori Veronica Filosofian tohtori, eduskunta-avustaja 34 Espoo
   Puoskari Pentti Filosofian tohtori, valtiotieteen tohtori 66 Vantaa
   Myllyniemi Markus Filosofian ylioppilas 22 Kirkkonummi
   Ali Habiba Asioimistulkki, projektikoordinaattori 31 Espoo
   Pahlman Irma Oikeustieteen tohtori, varatuomari 61 Hyvinkää
   Aronen Erkki Työnjohtaja 39 Vihti
   Abdi Faysal Pankkineuvoja 33 Vantaa
   Lepolahti Harri Varanotaari 53 Nurmijärvi
   Hannus Daniel Pääluottamusmies 40 Loviisa
   Sistonen Markku Liikuntapalvelupäällikkö 59 Espoo
     Ali Abdirahman Kirjastovirkailija 57 Espoo
      Tallgren Mika Kirvesmies 48 Karkkila
   Virtanen Harri Yrittäjä, psykoterapeutti 55 Pornainen
      Feldt-Ranta Maarit Kansanedustaja 50 Raasepori
     Karlsson Anette kansanedustajan avustaja, sosionomi (AMK), riksdagsledamotsassistent, socionom (YH) 30 Porvoo