Vihdin Sos.-dem. Työväenyhdistys jäsenhankintakilpailun voittoon

Vihdin Sos.-dem. Työväenyhdistys on voittanut Uudenmaan Sosialidemokraattien piirihallituksen käynnistämän jäsenhankintakilpailun. Yhdistys onnistui jäsenkilpailuaikana 1.4.2016-23.6.2016 hankkimaan kuusi uutta jäsentä. Yhdistyksessä oli ennestään äänioikeutettuja jäseniä 47.

Yhdistyksen puheenjohtaja Kai Viherkanto iloitsee voitosta. Hänen mukaansa kilpailuun motivoi kunnallisvaalien läheisyys. Uusista jäsenistä pyritään saamaan myös uusia kunnallisvaaliehdokkaita. Palkinnoksi kilpailun voitosta yhdistys saa SDP:n kampanjateltan ja pöydän.

Jäsenhankinta kilpailun voitti suhteellisesti eniten jäsenmääräänsä kasvattanut puolueosasto. Tulos laskettiin jakamalla yhdistyksen hankkimien uusien jäsenten määrä yhdistyksen olemassa olevien äänioikeutettujen jäsenten määrällä.

Kilpailussa toiseksi sijoittui Etelä-Vantaan Sosialidemokraatit, jotka onnistuivat saamaan 14 uutta jäsentä. Yhdistyksellä oli ennestään 110 jäsentä. Kolmanneksi sijoittui Koivukylän Sosialidemokraatit 8 uudella jäsenellä (80). Kilpailuaikana uusmaalaisiin puolueosastoihin liittyi 62 uutta jäsentä.

 

Kilpailun tulos:

 

Yhdistysuusia jäseniääo jäsenmäärä 30.12.2015vertausluku
1.Vihdin Sos.-dem. Työväenyhdistys ry6470,12766
2.Etelä-Vantaan Sosialidemokraatit ry141100,12727
3.Koivukylän Sosialidemokraatit ry10800,12500
4.Keski-Vantaan Sosialidemokraatit r.y.1160,06250
5.Matinkylän Sosialidemokraatit ry4670,05970
6.Hyvinkään Demokraatit SDP ry1170,05882
7.Etelä-Espoon Sos.-dem. Työväenyhdistys ry4800,05000
8.Tikkurilan Työväenyhdistys ry82960,02703
9.Sipoon Demarit ry1380,02632
10.Kara-Ja Viherkallion Sos.-dem.Kilta ry1520,01923
11.Karjaan Sos.-dem.Yhdistys ry1540,01852
12.Leppävaaran Sosialidemokraattinen Työväenyhdistys ry31710,01754
13.Jokelan Työväenyhdistys r.y.1620,01613
14.Rajamäen Työväenyhdistys ry1650,01538
15.Lohjan Työväenyhdistys ry21670,01198
16.Espoonlahden Demarit ry11040,00962
17.Porvoon Työväenyhdistys ry11080,00926
18.Järvenpään Työväenyhdistys ry11680,00595
19.Tuusulan Demarit ry11700,00588
62