Uudenmaan vaaliyhtyminen Espoo-Kauniainen, Keski-Uusimaa ja Itä-Uusimaa puoluekokousedustajat selvillä

Ajankohtaista

Uusmaalaiset puolueosastot asettivat jäsenvaaliin elokuun 2016 loppuun mennessä yhteensä 138 ehdokasta. Ehdokasmäärän perusteella jäsenvaali puoluekokousedustajista järjestettiin Uudenmaan kaikissa vaaliyhtymissä: Vantaa (valitaan 15), Espoo-Kauniainen (11), Keski-Uusimaa (16), Länsi-Uusimaa (13) ja Itä-Uusimaa (8).

Uudenmaan alueen vaaliyhtymien II Espoo-Kauniainen, III Keski-Uusimaa ja V Itä-Uusimaa puoluekokousedustajat puoluekokoukseen on nyt valittu jäsenäänestyksessä.

Vaaliyhtymien I Vantaa ja IV Länsi-Uusimaa tulos julkistetaan 17.11. Vantaalla postiäänestys jouduttiin uusimaan ehdokaslistassa olleiden painovirheiden vuoksi. Länsi-Uudellamaalla raaseporilaisten äänestäjien (118 kpl) äänestysaikaa pidennettiin postitusongelmien vuoksi, josta johtuen Länsi-Uudenmaan tulos julkistetaan yhtä aikaa Vantaan äänestystuloksen kanssa.

Jäsenäänestys puoluekokousedustajista 7.10.-4.11.2016

 

 

Puoluekokousedustajat seuraavista vaaliyhtymistä:

VAALIYHTYMÄ II ESPOO-KAUNIAINEN

Äänioikeutetut: 755

Äänestäneitä: 381

Äänestysprosentti: 50,46 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 1

1Simpanen Veikko
2Saikkonen Heini
3Vainikainen Joni
4Lehtonen Sami
5Haapajärvi Henrik
6Kerola Hannele
7Kopra Ville
8Aitola Minna
9Lahti Minna
10Rahkonen Jarkko
11Juselius Johanna
12Tommola Helena (vara)
13Mauriala Jaakko (vara)

 

VAALIYHTYMÄ III KESKI-UUSIMAA

Äänioikeutetut: 1144

Äänestäneitä: 619

Äänestysprosentti: 54,11 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 3

1Taiveaho Satu
2Peltonen Siiri
3Peltonen Eemeli
4Karjalainen Anne
5Kukkola Jussi
6Lindberg Arto
7Kolehmainen Ari
8Mäkinen Emmi
9Väänänen Lea
10Liimatainen Markku
11Raittila Heikki
12Laine Pekka
13Linna-Pirinen Tuija
14Pahlman Irma
15Kuusisto Päivö
16Kölhi Mikael
17Ollikainen Ossi-Pekka (vara)
18Hoikkala Ville (vara)

 

VAALIYHTYMÄ V ITÄ-UUSIMAA

Äänioikeutetut: 545

Äänestäneitä: 276

Äänestysprosentti: 50,64 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 2

1Suhonen Mirja
2Eskola Tapani
3Korpi Marianne
4Jokinen Juha
5Nevalainen Sofia
6Isotalo Arja
7Jakovesi Tuomas
8Runolinna Liljan-Kukka
9Leinonen Satu (vara)
10Kanerva Pasi (vara)

 

LIITTEET:

Vaalitulos ESPOO-KAUNIAINEN

Vaalitulos KESKI-UUSIMAA

Vaalitulos ITÄ-UUSIMAA