Uudenmaan puoluekokousedustajat valittu

Ajankohtaista

SDP:n 45. puoluekokous pidetään Lahdessa  3.–5.2. 2017. Kokoukseen osallistuu 500 äänioikeutettua kokousedustajaa valitsemaan SDP:n puoluejohtoa ja käsittelemään 203 aloitetta, joista 23 uusmaalaisten tekemää.

Uudenmaan alueen puoluekokousedustajat (63 henkilöä) puoluekokoukseen valittiin jäsenäänestyksessä. Uusmaalaiset puolueosastot ja valitsijayhdistykset asettivat jäsenvaaliin syyskuun 2016 loppuun mennessä yhteensä 138 ehdokasta.

Ehdokasmäärän perusteella jäsenvaali puoluekokousedustajista järjestettiin Uudenmaan kaikissa vaaliyhtymissä. Äänestys käytiin viidessä vaaliyhtymässä: Vantaa (valitaan 15), Espoo-Kauniainen (11), Keski-Uusimaa (16), Länsi-Uusimaa (13) ja Itä-Uusimaa (8).

Vaalissa äänioikeutettuja jäseniä oli 4425.  Äänioikeuttaan vaalissa käytti 2357 jäsentä. Vaaliyhtymien kokonaisäänestysprosentti oli 53,27.

Vaaliyhtymien eniten ääniä keränneet Uudenmaan puoluekokousedustajat ovat Sirkka-Liisa Kähärä Vantaalta, Veikko Simpanen Espoosta, Satu Taiveaho Keski-Uudeltamaalta, Maaret Laine Länsi-Uudeltamaalta ja Mirja Suhonen Itä-Uudeltamaalta.

 

Puoluekokousedustajat vaaliyhtymittäin

VAALIYHTYMÄ I VANTAA

Äänioikeutetut: 1057

Äänestäneitä: 604

Äänestysprosentti: 57,14

Hylättyjä äänestyslippuja: 0

1Kähärä Sirkka-Liisa
2Tahvanainen Säde
3Jääskeläinen Markku J.
4Letto Pirkko
5Eklund Tarja
6Bruun Susanna
7Kähärä Juha
8Pääsukene Sonja
9Olin Tessa
10Merelä Mikko
11Parviainen Tarmo
12Räsänen Minna
13Kähärä Kaarlo
14Puoskari Pentti
15Khalili Serveh
16Viikari Taina (vara)
17Tammi Visa (vara)

 

VAALIYHTYMÄ II ESPOO-KAUNIAINEN

Äänioikeutetut: 755

Äänestäneitä: 381

Äänestysprosentti: 50,46 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 1

1Simpanen Veikko
2Saikkonen Heini
3Vainikainen Joni
4Lehtonen Sami
5Haapajärvi Henrik
6Kerola Hannele
7Kopra Ville
8Aitola Minna
9Lahti Minna
10Rahkonen Jarkko
11Juselius Johanna
12Tommola Helena (vara)
13Mauriala Jaakko (vara)

 

VAALIYHTYMÄ III KESKI-UUSIMAA

Äänioikeutetut: 1144

Äänestäneitä: 619

Äänestysprosentti: 54,11 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 3

1Taiveaho Satu
2Peltonen Siiri
3Peltonen Eemeli
4Karjalainen Anne
5Kukkola Jussi
6Lindberg Arto
7Kolehmainen Ari
8Mäkinen Emmi
9Väänänen Lea
10Liimatainen Markku
11Raittila Heikki
12Laine Pekka
13Linna-Pirinen Tuija
14Pahlman Irma
15Kuusisto Päivö
16Kölhi Mikael
17Ollikainen Ossi-Pekka (vara)
18Hoikkala Ville (vara)

 

 

VAALIYHTYMÄ IV LÄNSI-UUSIMAA

Äänioikeutetut: 924

Äänestäneitä: 477

Äänestysprosentti: 51,62

Hylättyjä äänestyslippuja: 3

1Laine Maaret
2Räsänen Pekka
3Jääskeläinen Lassi
4Levonperä Leena
5Tukiainen Matti
6Saari Leena
7Lackman Taina
8Aronen Erkki
9Waara Matti
10Vilkman Riitta
11Terkomaa Leila
12Gustafsson Soile
13Aho Jarmo
14Ristaniemi Teija (vara)
15Pääkkö Aila (vara)

 

VAALIYHTYMÄ V ITÄ-UUSIMAA

Äänioikeutetut: 545

Äänestäneitä: 276

Äänestysprosentti: 50,64 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 2

1Suhonen Mirja
2Eskola Tapani
3Korpi Marianne
4Jokinen Juha
5Nevalainen Sofia
6Isotalo Arja
7Jakovesi Tuomas
8Runolinna Liljan-Kukka
9Leinonen Satu (vara)
10Kanerva Pasi (vara)

 

LIITTEET:

Vaalitulos VANTAA

Vaalitulos ESPOO-KAUNIAINEN

Vaalitulos KESKI-UUSIMAA

Vaalitulos LÄNSI-UUSIMAA

Vaalitulos ITÄ-UUSIMAA