Uudenmaan vaaliyhtyminen Espoo-Kauniainen, Keski-Uusimaa ja Itä-Uusimaa puoluekokousedustajat selvillä

Ajankohtaista 14:02

Uusmaalaiset puolueosastot asettivat jäsenvaaliin elokuun 2016 loppuun mennessä yhteensä 138 ehdokasta. Ehdokasmäärän perusteella jäsenvaali puoluekokousedustajista järjestettiin Uudenmaan kaikissa vaaliyhtymissä: Vantaa (valitaan 15), Espoo-Kauniainen (11), Keski-Uusimaa (16), Länsi-Uusimaa (13) ja Itä-Uusimaa (8).

Uudenmaan alueen vaaliyhtymien II Espoo-Kauniainen, III Keski-Uusimaa ja V Itä-Uusimaa puoluekokousedustajat puoluekokoukseen on nyt valittu jäsenäänestyksessä.

Vaaliyhtymien I Vantaa ja IV Länsi-Uusimaa tulos julkistetaan 17.11. Vantaalla postiäänestys jouduttiin uusimaan ehdokaslistassa olleiden painovirheiden vuoksi. Länsi-Uudellamaalla raaseporilaisten äänestäjien (118 kpl) äänestysaikaa pidennettiin postitusongelmien vuoksi, josta johtuen Länsi-Uudenmaan tulos julkistetaan yhtä aikaa Vantaan äänestystuloksen kanssa.

Jäsenäänestys puoluekokousedustajista 7.10.-4.11.2016

 

 

Puoluekokousedustajat seuraavista vaaliyhtymistä:

VAALIYHTYMÄ II ESPOO-KAUNIAINEN

Äänioikeutetut: 755

Äänestäneitä: 381

Äänestysprosentti: 50,46 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 1

1 Simpanen Veikko
2 Saikkonen Heini
3 Vainikainen Joni
4 Lehtonen Sami
5 Haapajärvi Henrik
6 Kerola Hannele
7 Kopra Ville
8 Aitola Minna
9 Lahti Minna
10 Rahkonen Jarkko
11 Juselius Johanna
12 Tommola Helena (vara)
13 Mauriala Jaakko (vara)

 

VAALIYHTYMÄ III KESKI-UUSIMAA

Äänioikeutetut: 1144

Äänestäneitä: 619

Äänestysprosentti: 54,11 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 3

1 Taiveaho Satu
2 Peltonen Siiri
3 Peltonen Eemeli
4 Karjalainen Anne
5 Kukkola Jussi
6 Lindberg Arto
7 Kolehmainen Ari
8 Mäkinen Emmi
9 Väänänen Lea
10 Liimatainen Markku
11 Raittila Heikki
12 Laine Pekka
13 Linna-Pirinen Tuija
14 Pahlman Irma
15 Kuusisto Päivö
16 Kölhi Mikael
17 Ollikainen Ossi-Pekka (vara)
18 Hoikkala Ville (vara)

 

VAALIYHTYMÄ V ITÄ-UUSIMAA

Äänioikeutetut: 545

Äänestäneitä: 276

Äänestysprosentti: 50,64 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 2

1 Suhonen Mirja
2 Eskola Tapani
3 Korpi Marianne
4 Jokinen Juha
5 Nevalainen Sofia
6 Isotalo Arja
7 Jakovesi Tuomas
8 Runolinna Liljan-Kukka
9 Leinonen Satu (vara)
10 Kanerva Pasi (vara)

 

LIITTEET:

Vaalitulos ESPOO-KAUNIAINEN

Vaalitulos KESKI-UUSIMAA

Vaalitulos ITÄ-UUSIMAA