Uudenmaan puoluekokousedustajat valittu

Ajankohtaista 16:09

SDP:n 45. puoluekokous pidetään Lahdessa  3.–5.2. 2017. Kokoukseen osallistuu 500 äänioikeutettua kokousedustajaa valitsemaan SDP:n puoluejohtoa ja käsittelemään 203 aloitetta, joista 23 uusmaalaisten tekemää.

Uudenmaan alueen puoluekokousedustajat (63 henkilöä) puoluekokoukseen valittiin jäsenäänestyksessä. Uusmaalaiset puolueosastot ja valitsijayhdistykset asettivat jäsenvaaliin syyskuun 2016 loppuun mennessä yhteensä 138 ehdokasta.

Ehdokasmäärän perusteella jäsenvaali puoluekokousedustajista järjestettiin Uudenmaan kaikissa vaaliyhtymissä. Äänestys käytiin viidessä vaaliyhtymässä: Vantaa (valitaan 15), Espoo-Kauniainen (11), Keski-Uusimaa (16), Länsi-Uusimaa (13) ja Itä-Uusimaa (8).

Vaalissa äänioikeutettuja jäseniä oli 4425.  Äänioikeuttaan vaalissa käytti 2357 jäsentä. Vaaliyhtymien kokonaisäänestysprosentti oli 53,27.

Vaaliyhtymien eniten ääniä keränneet Uudenmaan puoluekokousedustajat ovat Sirkka-Liisa Kähärä Vantaalta, Veikko Simpanen Espoosta, Satu Taiveaho Keski-Uudeltamaalta, Maaret Laine Länsi-Uudeltamaalta ja Mirja Suhonen Itä-Uudeltamaalta.

 

Puoluekokousedustajat vaaliyhtymittäin

VAALIYHTYMÄ I VANTAA

Äänioikeutetut: 1057

Äänestäneitä: 604

Äänestysprosentti: 57,14

Hylättyjä äänestyslippuja: 0

1 Kähärä Sirkka-Liisa
2 Tahvanainen Säde
3 Jääskeläinen Markku J.
4 Letto Pirkko
5 Eklund Tarja
6 Bruun Susanna
7 Kähärä Juha
8 Pääsukene Sonja
9 Olin Tessa
10 Merelä Mikko
11 Parviainen Tarmo
12 Räsänen Minna
13 Kähärä Kaarlo
14 Puoskari Pentti
15 Khalili Serveh
16 Viikari Taina (vara)
17 Tammi Visa (vara)

 

VAALIYHTYMÄ II ESPOO-KAUNIAINEN

Äänioikeutetut: 755

Äänestäneitä: 381

Äänestysprosentti: 50,46 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 1

1 Simpanen Veikko
2 Saikkonen Heini
3 Vainikainen Joni
4 Lehtonen Sami
5 Haapajärvi Henrik
6 Kerola Hannele
7 Kopra Ville
8 Aitola Minna
9 Lahti Minna
10 Rahkonen Jarkko
11 Juselius Johanna
12 Tommola Helena (vara)
13 Mauriala Jaakko (vara)

 

VAALIYHTYMÄ III KESKI-UUSIMAA

Äänioikeutetut: 1144

Äänestäneitä: 619

Äänestysprosentti: 54,11 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 3

1 Taiveaho Satu
2 Peltonen Siiri
3 Peltonen Eemeli
4 Karjalainen Anne
5 Kukkola Jussi
6 Lindberg Arto
7 Kolehmainen Ari
8 Mäkinen Emmi
9 Väänänen Lea
10 Liimatainen Markku
11 Raittila Heikki
12 Laine Pekka
13 Linna-Pirinen Tuija
14 Pahlman Irma
15 Kuusisto Päivö
16 Kölhi Mikael
17 Ollikainen Ossi-Pekka (vara)
18 Hoikkala Ville (vara)

 

 

VAALIYHTYMÄ IV LÄNSI-UUSIMAA

Äänioikeutetut: 924

Äänestäneitä: 477

Äänestysprosentti: 51,62

Hylättyjä äänestyslippuja: 3

1 Laine Maaret
2 Räsänen Pekka
3 Jääskeläinen Lassi
4 Levonperä Leena
5 Tukiainen Matti
6 Saari Leena
7 Lackman Taina
8 Aronen Erkki
9 Waara Matti
10 Vilkman Riitta
11 Terkomaa Leila
12 Gustafsson Soile
13 Aho Jarmo
14 Ristaniemi Teija (vara)
15 Pääkkö Aila (vara)

 

VAALIYHTYMÄ V ITÄ-UUSIMAA

Äänioikeutetut: 545

Äänestäneitä: 276

Äänestysprosentti: 50,64 %

Hylättyjä äänestyslippuja: 2

1 Suhonen Mirja
2 Eskola Tapani
3 Korpi Marianne
4 Jokinen Juha
5 Nevalainen Sofia
6 Isotalo Arja
7 Jakovesi Tuomas
8 Runolinna Liljan-Kukka
9 Leinonen Satu (vara)
10 Kanerva Pasi (vara)

 

LIITTEET:

Vaalitulos VANTAA

Vaalitulos ESPOO-KAUNIAINEN

Vaalitulos KESKI-UUSIMAA

Vaalitulos LÄNSI-UUSIMAA

Vaalitulos ITÄ-UUSIMAA