Puoluekokousedustajista käydyn jäsenvaalin tulos

Ajankohtaista 10:47

Uudenmaan alueen puoluekokousedustajat (62 henkilöä) puoluekokoukseen valittiin jäsenäänestyksessä.

Uusmaalaiset puolueosastot ja valitsijayhdistykset asettivat jäsenvaaliin tammikuun 2014 loppuun mennessä yhteensä 150 ehdokasta. Ehdokasmäärän perusteella jäsenvaali puoluekokousedustajista järjestettiin Uudenmaan kaikissa vaaliyhtymissä: Vantaa (valitaan 14), Espoo-Kauniainen (10), Keski-Uusimaa (17), Länsi-Uusimaa (13) ja Itä-Uusimaa (8).

Vaalissa äänioikeutettuja jäseniä oli 4748.  Äänioikeuttaan vaalissa käytti 2752 jäsentä. Vaaliyhtymien kokonaisäänestysprosentti  oli 57,96.

Vaaliyhtymien eniten ääniä keränneet Uudenmaan puoluekokousedustajat ovat Pirjo Ala-Kapee-Hakulinen Vantaalta, Johanna Värmälä Espoosta, Anne Karjalainen Keski-Uudeltamaalta, Joona Räsänen Länsi-Uudeltamaalta ja Risto Kuisma Itä-Uudeltamaalta.

Puoluekokousedustajiksi tuli valituksi:

Vantaa

1

Ala-Kapee-Hakulinen Pirjo

2

Jääskeläinen Markku J

3

Kähärä Sirkka-Liisa

4

Ihalainen Tuija

5

Niemi-Saari Mari

6

Eklund Tarja

7

Lehto-Häggroth Elina

8

Kähärä Juha

9

Päivinen Tiina-Maaria

10

Vuorenmaa Erkki

11

Ranto Esko

12

Räsänen Minna

13

Tamminen Risto

14

Pesonen Tarja

Espoo-Kauniainen

1

Värmälä Johanna

2

Simpanen Veikko

3

Sollasvaara Tipsu

4

Lumme Jasminiitta

5

Tieaho Martti

6

Kerola Hannele

7

Mauriala Jaakko

8

Hellström Martti

9

Vainikainen Joni

10

Haapajärvi Henrik

Keski-Uusimaa

1

Karjalainen Anne

2

Bergholm Tapio

3

Kukkola Jussi

4

Kolehmainen Ari

5

Lindberg Arto

6

Liimatainen Markku

7

Karttunen Pasi

8

Pahlman Irma

9

Törmänen Tuula

10

Kuusisto Päivö

11

Väänänen Lea

12

Peltonen Eemeli

13

Kuosmanen Satu

14

Peltonen Juha

15

Sailio Alpo

16

Velin Jari-Pekka

17

Tuuri Kaija

Länsi-Uusimaa

1

Räsänen Joona

2

Tukiainen Matti

3

Rajajärvi Anu

4

Levonperä Leena

5

Lackman Taina

6

Rintanen Leo

7

Mäkinen Virpi

8

Viikari Taina

9

Jääskeläinen Lassi

10

Mettovaara Reija

11

Pääkkö Aila

12

Tallgren Mika

13

Pelkonen Jorma

Itä-Uusimaa

1

Kuisma Risto

2

Ravolainen-Rinne Heta

3

Suhonen Mirja

4

Eskola Tapani

5

Korpi Marianne

6

Laine Markku

7

Runolinna Liljan-Kukka

8

Mäntyranta Satu

Koko vaalitulos vaaliyhtymittäin löytyy excel-tiedostona täältä: Tulos_2014_koko_Uusimaa.xls

SDP:n 44. puoluekokous pidetään Seinäjoella 8.–10.5.2014. Kokoukseen osallistuu 500 äänioikeutettua kokousedustajaa valitsemaan SDP:n puoluejohtoa ja käsittelemään 203 aloitetta, joista 23 uusmaalaisten tekemää.

Lisätietoja:

Jenny Suominen

toiminnanjohtaja

Uudenmaan Sosialidemokraatit ry.

gsm +358 50 491 1401

jenny.suominen@sdp.fi