Kuntayhtymäedustajat

Yleinen 09:13

Kunnallisvaalien jälkeiset puolueiden väliset kuntayhtymäneuvottelut on käynnissä. Tähän osioon päivittyy SDP:n kuntayhtymäedustajat sitä mukaa, kun Uudenmaan Sosialidemokraattien piirihallitus ja työvaliokunta vahvistaa neuvottelutuloksia.

 

Uudenmaan liiton hallitus

Sdp (3)

2.vpj Jari Sainio (Vantaa)

varajäsen Ali Abdirahman (Espoo)

jäsen Jaakko Jalonen (Porvoo)

varajäsen Anne Karjalainen (Kerava)

jäsen Kaarin Taipale (Helsinki)

varajäsen Tarja Tenkula (Helsinki)

 

Uudenmaan liiton valtuusto

Sdp (15)

jäsen Eero Heinäluoma (Helsinki)

varajäsen Sara Paavolainen (Helsinki)

jäsen Terhi Mäki  (Helsinki)

varajäsen Thomas Wallgren (Helsinki)

jäsen Nasima Razmyar     (Helsinki)

varajäsen Jukka Järvinen (Helsinki)

jäsen Ville Jalovaara (Helsinki)

varajäsen Tarja Tenkula (Helsinki)

jäsen Jukka Mölsä (Vantaa)

varajäsen Tiina-Maaria Päivinen (Vantaa)

jäsen Sirkka-Liisa Kähärä (Vantaa)

varajäsen Faysal Abdi (Vantaa)

jäsen Leena Luhtanen (Espoo)

varajäsen Martti Hellström (Espoo)

jäsen Irma Pahlman (Hyvinkää)

varajäsen Pekka Laine (Hyvinkää)

jäsen Aslak Palenius (Lohja)

varajäsen Taina Lackman (Lohja)

jäsen Veikko Simpanen (Espoo)

varajäsen Kaija Tuuri (Järvenpää)

jäsen Liljankukka Runolinna (Pornainen)

varajäsen Pasi Kanerva (Pornainen)

jäsen Aila Pääkkö (Hanko)

varajäsen Ari Harinen (Kirkkonummi)

jäsen Anu Rajajärvi (Vihti)

varajäsen Timo Fält (Myrskylä)

jäsen Kaisa Ylimys-Alroth (Raasepori)

varajäsen Juha Peltonen (Nurmijärvi)

jäsen Samuli Isola (Kerava)

varajäsen Markku Liimatainen (Kerava)

 

Uudenmaan liiton tarkastuslautakunta

Sdp (1)

vpj Anu Rajajärvi (Vihti)

varajäsen Pentti Pulkkinen (Vihti)

 

Uudenmaan liiton kielellisten palveluiden lautakunta

Sdp (2)

vpj Anders Björklöf (Helsinki)

varajäsen (Helsinki)

jäsen Nina Wessberg

varajäsen Henrik Holmedahl (Sipoo)

 

Uudenmaan virkistysalueyhdistys

Valtuuskunta

puheenjohtaja Leena Niinimaa (Helsinki)

 

Hallitus

Sdp (3)

2.vpj Tapio Bergholm (Järvenpää)

varajäsen Aulikki Pentikäinen (Espoo)

jäsen Minnamari Siitonen (Nurmijärvi)

varajäsen Petri Koskinen (Vantaa)

jäsen Janne Ollikainen (Helsinki)

varajäsen Pirjo Mohamed (Helsinki)

 

Uudenmaan päihdehuollon kuntayhtymä

Hallitus

Sdp (2)

vpj Erkki Ylinen (Nurmijärvi)

varajäsen Susanna Kavonius (Nurmijärvi)

jäsen Sinikka Vepsä (Helsinki)

varajäsen Cinzia Sarti (Helsinki)

 

Keski-Uudenmaan vesiensuojelun liikelaitoskuntayhtymä

Johtokunta

Sdp (2)

vpj Heikki Raittila (Kerava)

varajäsen Tuula Komokallio (Kerava)

jäsen Jukka Halonen (Vantaa                             )

varajäsen Paula Hakanen (Vantaa)

 

Tarkastuslautakunta

Sdp (1)

vpj Marju Karlsson  (Tuusula)

varajäsen  Irja Roine (Tuusula)

 

Tuusulan seudun vesilaitos kuntayhtymä

Valtuusto

puheenjohtaja Aslak Haara-Hiltunen (Sipoo)

 

Hallitus

Sdp (2)

jäsen Jukka Lehtonen (Tuusula)

varajäsen Tanja Pekkola (Tuusula)

jäsen Leena Harjula-Jalonen (Kerava)

varajäsen Juhani Tsokkinen (Kerava)

 

Tarkastuslautakunta

Sdp (1)

vpj Marjatta Tehi (Järvenpää)

varajäsen Tiina Aalto (Järvenpää)

 

Laurea oy

Osakeyhtiön hallitus

Sdp (2)

vpj Tarmo Parviainen (Vantaa)

jäsen Eva Kotiniitty (Nurmijärvi)

 

Itä-Uudenmaan koulutuskunta-yhtymä

Valtuusto

Valtuuston 1. vpj Jaakko isotalo (Loviisa)

Hallitus

Sdp (3)

pj Hannu Moilanen (Porvoo)

varajäsen Mirja Suhonen (Porvoo)

jäsen Veikko Ekström (Loviisa)

varajäsen Erika Kähärä (Loviisa)

jäsen Seija Hämäläinen (Askola)

varajäsen Ari Koivisto  (Lapinjärvi)

Tarkastuslautakunta

Sdp (1)

vpj Timo Hilden (Pukkila)

varajäsen Anne-Mari Mäkelä  (Lapinjärvi)

 

Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, Keuda

Valtuusto

Puheenjohtaja Seppo Larmo (Kerava)

Hallitus

Sdp (2)

jäsen Tapio Kosunen (Järvenpää)

varajäsen Maj Packalen (Järvenpää)

jäsen Eva Kuntsi (Sipoo)

varajäsen Matti Kalvia (Sipoo)

Tarkastuslautakunta

Sdp (1)

vpj Maire Suomi (Nurmijärvi)

varajäsen Erkki Partanen (Nurmijärvi)

 

Länsi-Uudenmaan ammattikoulutuskuntayhtymä

Hallitus

Sdp (3)

pj Taina Lackman (Lohja)

varajäsen Minna Eräketo (Lohja)

jäsen Juha Jumisko (Karkkila)

varajäsen Taina Koskinen (Raasepori)

jäsen Tuula Riihimaa (Vihti)

varajäsen Olli Ikonen (Vihti)

 Tarkastuslautakunta

Sdp (2)

pj Jukka-Pekka Aalto (Raasepori)

varajäsen Petri Kajander (Raasepori)

jäsen Sari Myllynen (Kirkkonummi)

varajäsen Raili Westerholm (Kirkkonummi)

 

Västrä Nyland Folkhögskola

hallitus

jäsen Elisabeth Kajander (Raasepori)

varajäsen Seija Kannelsuo-Mäntynen (Raasepori)                                                                                                                                    

Tarkastuslautakunta

vpj Ros-Marie Wennerqvist (Hanko)

varajäsen Katrin Järvinen  (Hanko)

 

Eteva

Hallitus

Sdp (3)

vpj Arto Lindberg (Tuusula)

varajäsen Raija Träff (Nurmijärvi)

jäsen Hilkka Pokki (Vantaa)

varajäsen Sakari Lyly (Vantaa)

jäsen Airi Suuronen (Hämeenlinna)

varajäsen John Alatalo (Hämeenlinna)

 

Tarkastuslautakunta

Sdp (2)

vpj Kaddi Talts (Vihti)

varajäsen Erkka Karimaa (Vihti)

jäsen Timo Kuusisto (Hollola)

varajäsen Toini Louekoski-Huttunen (Hollola)

 

HUS  2013 – 2016

Valtuusto

puheenjohtaja Ulla-Mari Karhu (Järvenpää)

 

HUS Hallitus

Sdp (3)

jäsen Ilkka Taipale (Helsinki)

varajäsen Reijo Vuorento (Helsinki)

jäsen Leena Luhtanen (Espoo)

varajäsen Sami Lehtonen (Espoo)

jäsen Säde Tahvanainen (Vantaa)

varajäsen Eija Grönfors (Vantaa)

 

HUS Tarkastuslautakunta

Sdp (2)

vpj  Maija Anttila (Helsinki)

varajäsen Merja Vuori (Espoo)

jäsen Tuula Lind (Kerava)

varajäsen Tapani Eskola  (Porvoo)

 

HYKS-alueen lautakunta

Sdp (4)

vpj  Viljami Kammonen (Vantaa)

varajäsen Sirkka Laaksonen (Vantaa)

jäsen Helena Sistonen (Espoo)

varajäsen Ville Vepsä (Kerava)

jäsen Reijo Vuorento (Helsinki)

varajäsen Pia Jardi  (Helsinki)

jäsen Janne Jalava (Lohjan sh-alue -Lohja)

varajäsen Jouko Veikanmaa (L-U sh-alue-Hanko)

 

HYKS vähemmistökielinen jaosto

Sdp (2)

vpj Mae Cedercreutz-Pesonen (Vantaa)

varajäsen Monica Friberg-Välimäki (Vantaa)

jäsen Mikael Kanerva (Helsingfors)

varajäsen  Lilian Strömberg (Esbo)

 

Hyvinkään alueen lautakunta

Sdp (3)

vpj Maarit Porttinen (Hyvinkää)

varajäsen Aarre Ahvenainen (Hyvinkää)

jäsen Reijo Aitta (Järvenpää)

varajäsen Pentti Koivunen (Tuusula)

jäsen Reijo Liinamaa (Mäntsälä)

varajäsen Tanja Luostarinen  (Nurmijärvi)

 

Lohjan alueen lautakunta

Sdp (3)

vpj  Pirjo-Leena Forsström (Lohja)

varajäsen Iiro Jääskeläinen (Lohja)

jäsen Marjo Hellgren  (Karkkila)

varajäsen Tero Vepsäläinen (Karkkila)

jäsen Ismo Turunen (Siuntio)

varajäsen Merja Juolahti (Vihti)

 

Lohjan vähemmistökielinen jaosto

Sdp (2)

vpj  Bengt Ahlroth  (Lohja)

varajäsen Mirja Janerus (Lohja)

jäsen Arja Alho (Siuntio)

varajäsen Bjarne Backman (Siuntio)

 

Länsi-Uudenmaan alueen lautakunta

Sdp (3)

vpj Elisabeth Kajander (Raasepori)

varajäsen Jorma Saaristo (Raasepori)

jäsen  Jouko Veikanmaa (Hanko)

varajäsen Ulf Lindström (Hanko)

jäsen Niina Holmström (Inkoo)

varajäsen Gunnar Nyberg (Inkoo)

 

Länsi-Uudenmaan vähemmistökielinen jaosto

Sdp (2)

vpj Harri Wickström (Inkoo)

varajäsen Tuula Buch (Hanko)

jäsen Tuula Huuhtanen  (Raasepori)

varajäsen Petri Kajander  (Raasepori)

 

Porvoon alueen lautakunta

Sdp (2)

jäsen Tapani Eskola (Porvoo)

varajäsen Jorma Laukka (Pornainen)

jäsen Juha Huotari (Sipoo)

varajäsen Yvonne Wileniusn (Loviisa)

 

Porvoon vähemmistökielinen jaosto

Sdp (2)

vpj Mats Eriksson (Loviisa)

varajäsen Anita Spring (Porvoo)

jäsen Nancy Lökfors (Sipoo)

varajäsen Ove Blomqvist (Porvoo)

 

Vähemmistökielinen lautakunta

Sdp (2)

vpj Thomas Micklin (Helsinki)

varajäsen Laura Kuisma (Helsinki)

jäsen Viveca Lahti  (Kirkkonummi)

varajäsen Torbjörn Bergström (Loviisa)

 

Psykiatrisen hoidon lautakunta

Sdp (2)

vpj Kaarina Pärssinen (Tuusula)

varajäsen Tapani Harinen  (Espoo)

jäsen  Ilkka Tynkkynen (Helsinki)

varajäsen Heidi Hertell (Helsinki)

 

Samkommunen för yrkesutbildning i Östra Nyland

Sdp (2)

vpj  Anita Spring (Porvoo)

varajäsen Ove Blomqvist (Porvoo)

jäsen Nancy Lökfors (Sipoo)

varajäsen Kjell Grönqvist (Sipoo)

Tarkastuslautakunta

Sdp (1)

vpj Taika Sahlsten-Mäkelä (Loviisa)

varajäsen Christer Bengts (Loviisa)

 

Espoon seudun koulutuskuntayhtymä, Omnia

Sdp (1)

jäsen Abdirahman Ali (Espoo)

varajäsen Mika Helander (Espoo)

 

Novago oy

Sdp (1)

puheenjohtaja Leo Rintanen (Lohja)

varajäsen Taina Lackman (Lohja)

 

Porvoon sote-ltk:n terveydensuojelujaosto

Sdp (2)

pj Tapani Eskola (Porvoo)

varajäsen Eila Kohonen (Porvoo)

jäsen Maritta Helin (Askola)

varajäsen Ari Eloranta (Askola)

 

Länsi-Uudenmaan jätelautakunta

Sdp (3)

pj                        Seija Kannelsuo-Mäntynen (Raasepori)

vara                    Petri Kajander  (Raasepori)

jäsen                  Jarmo Aho (Lohja)

vara                    Maaret Laine (Lohja)

jäsen                  Bjarne Roth (Hanko)

vara                    Aslak Palenius (Lohja)

 

Porvoon alueellinen jätelautakunta

Sdp (3)

vpj                       Matti Kalvia (Sipoo)

vara                    Tom Ingelin (Porvoo)

jäsen                  Åke Laitinen (Loviisa)

vara                    Auli Lehto-Tähtinen (Loviisa)

jäsen                  Sari Janhunen (Pornainen)

vara                    Risto Kuisma (Pornainen)

 

Keski-Uudenmaan aluepelastuslautakunta

Sdp (4)

vpj                       Ralf Nordström (Vantaa)

vara                    Tuula Lindell (Vantaa)

jäsen                  Toni Makkonen (Kerava)

vara                    Riikka Nykänen (Kerava)

jäsen                  Tuula Lahdenperä (Tuusula)

vara                    Pentti Kaasinen (Tuusula)

jäsen                  Erja Palviainen (Pornainen)

vara                    Olavi Eloranta (Pornainen)

 

 

Itä-Uudenmaan aluepelastuskunta

vpj                       Kai Montonen (Loviisa)

vara                    Kielo Kallio-Taponen (Loviisa)

jäsen                  Jonna Mäenpää (Myrskylä)

vara                    Ilkka Ceder (Lapinjärvi)

 

Länsi-Uudenmaan aluepelastuslautakunta

Sdp (2)

vpj                       Kai Viherkanto  (Vihti)

vara                    Pentti Simonen (Vihti)

jäsen                  Sirpa Hyytiä-Hallenberg (Espoo)

vara                    Pirkko Saarnio (Espoo)

 

Keski-Uudenmaan ympäristölautakunta

Sdp (4)

vpj                       Heta Ravolainen-Rinne (Mäntsälä)

vara                    Markku Laine (Mäntsälä)

jäsen                  Tuomo Meronen (Nurmijärvi)

vara                    Matti Pihlaja (Nurmijärvi)

jäsen                  Risto Lehto (Järvenpää)

vara                    Minna Lohtander (Järvenpää)

jäsen                  Matti Nieminen (Kerava)

vara                    Tapio Maja (Kerava)

 

2013-14 pj Keravalta, vpj Mäntsälästä

2015-16 pj Mäntsälästä, vpj Nurmijärveltä

 

HSY hallitus
Sdp (3)
jäsen Antti Vuorela (Helsinki)

varajäsen Miriikka Laakkonen (Helsinki)

jäsen Mirka Vainikka (Helsinki)

varajäsen Pentti Nurminen (Helsinki)

jäsen Markku J. Jääskeläinen (Vantaa)

varajäsen Jukka Hako (Vantaa)

 

HSY tarkastuslautakunta
Sdp (1)

jäsen Aarno Turunen (Espoo)

varajäsen Pekka Paunio (Helsinki)

 

HSL hallitus
Sdp (3)

jäsen Tarja Kantola (Helsinki)

varajäsen Mirva Haltia-Holmberg (Helsinki)

jäsen Martti Tieaho (Espoo)

varajäsen Hannele Kerola (Espoo)

jäsen Jukka Hako (Vantaa)

varajäsen Markku J. Jääskeläinen (Vantaa)

 

HSL tarkastuslautakunta
Sdp (1)

jäsen Juhani Turkkila (Helsinki)

varajäsen Hannele Halonen (Vantaa)