Jäsenvaalin tulos

Ajankohtaista 07:04

SDP:n 43. puoluekokous pidetään Helsingissä 24.–26.5. 2012. Kokoukseen osallistuu 500 äänioikeutettua kokousedustajaa valitsemaan SDP:n puoluejohtoa ja käsittelemään 219 aloitetta.

Uudenmaan edustajat (61 henkilöä) puoluekokoukseen valittiin jäsenäänestyksellä. Äänestys käytiin netti- ja postiäänestyksenä viidessä vaaliyhtymässä: Vantaa (valitaan 14), Espoo-Kauniainen (10), Keski-Uusimaa (16), Länsi-Uusimaa (13) ja Itä-Uusimaa (8). Vaalissa äänioikeutettuja jäseniä oli 4822. Äänioikeuttaan vaalissa käytti 2790 jäsentä. Äänestysprosentti vaalissa oli 57,9 %.

Uudenmaan Sosialidemokraattien vaalilautakunta vahvisti puoluekokousedustajista käydyn jäsenvaalin tuloksen kokouksessaan 27.3.2012.

Puoluekokousedustajiksi valituksi tulivat:

VAALIYHTYMÄ I Vantaa (valitaan 14)

 

1 Kähärä Sirkka-Liisa

2 Jääskeläinen Markku J

3 Niemi-Saari Mari

4 Hako Jukka

5 Ranto Esko

6 Lehto-Häggroth Elina

7 Letto Pirkko

8 Eklund Tarja

9 Vuorenmaa Erkki

10 Päivinen Tiina-Maaria

11 Mölsä Jukka

12 Kähärä Kaarlo

13 Aittakallio Matti

14 Kammonen Viljami

varalla

15 Pesonen Tarja

16 Ollila Riitta

 

 

VAALIYHTYMÄ II Espoo ja Kauniainen (valitaan 10)

 

1 Värmälä Johanna

2 Sistonen Markku

3 Tieaho Martti

4 Lumme Jasminiitta

5 Luhtanen Leena

6 Sollasvaara Tipsu

7 Simpanen Veikko

8 Koivumäki Laura

9 Keskitalo Riikka

10 Vaara Pekka

varalla

11 Mauriala Jaakko

12 Aarnio Antti

 

VAALIYHTYMÄ III Keski-Uusimaa (valitaan 16)

 

1 Kuusisto Merja

2 Karjalainen Anne

3 Bergholm Tapio

4 Karttunen Pasi

5 Raittila Heikki

6 Törmänen Tuula

7 Tuuri Pekka

8 Väänänen Lea

9 Pahlman Irma

10 Lindberg Arto

11 Koskenranta Jaana

12 Karhu Ulla-Mari

13 Alatalo Ilppo

14 Sailio Alpo

15 Gustafsson Aleksanteri

16 Pekkanen Lars

varalla

17 Piekkari Vesa

18 Velin Jari-Pekka

 

VAALIYHTYMÄ IV Länsi-Uusimaa (valitaan 13)

 

1 Rajajärvi Anu

2 Räsänen Joona

3 Jääskeläinen Iiro

4 Laine Maaret

5 Waara Matti

6 Rintanen Leo

7 Lackman Taina

8 Janérus Mirja

9 Vauromaa Olavi

10 Pulkkinen Jaana

11 Ikonen Olli

12 Pelkonen Jorma

13 Eskola Mika

Varalla

14 Kajander Petri

15 Niemimaa Juha

 

VAALIYHTYMÄ V Itä-Uusimaa (valitaan 8)

 

1 Kuisma Risto

2 Ravolainen-Rinne Heta

3 Korpi Marianne

4 Eskola Tapani

5 Suhonen Mirja

6 Kuntsi Hanna

7 Hammarström Markus

8 Runolinna Liljan-Kukka

Varalla

9 Isotalo Jaakko

10 Eloranta Anna-Mari

 

 

 

 

Lisätietoja:

 

Jenny Lindborg

toiminnanjohtaja

Uudenmaan Sosialidemokraatit ry.

Säästöpankinranta 6 C 5. krs.

00530 Helsinki

 

gsm +358 50 491 1401

jenny.lindborg@sdp.fi